ANA SAYFAVe Ben...LinklerZiyaretçi Defteri

Gönen Kaplıcaları

Gönen Kaplıcaları

Gönen tarihi kaplıcalarla başlar.
Şehir gelişmesini ve bugünkü duruma gelmesini büyük ölçüde kaplıcalara borçludur.
Tarihi M.Ö IV. y.yılda Büyük İskender dönemine kadar uzanan, Roma ve Bizanslılar tarafından kullanılan kaplıcalar, Osmanlı döneminde de haklı ününü sürdürmüştür.
Halk arasında "Bano" tabir edilen, tarihi kubbeli kaplıca hamamı bugünde varlığını sürdürmektedir.

Gönen Kaplıcaları

Kaplıca Suyunun Özellikleri

İstanbul Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Kürsüsü' nün Gönen Kaplıcası maden suyu tıbbi değerlendirmesi şöyledir:

Çok sıcak olan Gönen suları karışık, acı madem suları grubuna girer.
İki gramın üstünde total mineralizasyon ihtiva etmesi bilhassa içme tarzında kullanıldığı zaman karaciğer ve safra yollarıyla böbreğin fonksiyonel bazı teşevvüslerinde kayda değer bir etki göstereceğini tahmin ettirir.
Banyo tarzında kullanıldığında romatizmal sendromlar, kırık sekelleri, ameliyat sonrası devreleri de dahil olmak üzere lokomatör sistemin ağrı ve hareket güçlüğü ile müterafık hastalıkları, ağrılı ve iltihaplı kadın hastalıkları,kalın bağırsakların ağrılı spastik iltihapları,bu meyanda zikredilebilir.
Keza bu sularda kanda birikmiş olan yağ cisimciklerinin temizlendiği, normal hudutlara döndüğü, kanın heparin yapılmışcasına sulanıp iri parçalı yağ cisimciklerinden tamizlenerek hareket kabiliyetinin arttığı görülür.
Şu halde kürler, damar sertliğinin kan bulgularının tashihinde, buna bağlı nörolajik ve vasküler komplikasyon sekellerinin tedavisinde ve birde koruyucu tababet nokta-i nazarında orta yaşlılarda bu komplikasyonları önlemek için değerlendirilebilir.